oroscopo-bg-2Meteo-bg
Italian - ItalyБългарски (България)

Ludogorets_Lazio

Лацио и Лудогорец сътвориха най-вълуващата първа 1/16-финална среща от футболния турнир Лига Европа! За наша радост българският шампион спечели насред митичния стадион "Олимпико" с 1:0 и направи решителна крачка към следващата фаза на турнира.

Две дузпи и два пропуска от бялата точка, два червени картона и две греди - това е, част от статистиката на двубоя, според която двата тима бяха сравнително равностойни. Тимът от Разград обаче показа неочаквана зрялост и физическа форма, които в комбинация с високата мотивация донесоха успеха.

Лудогорец надигра безапелационно Лацио през първата част. Българският шампион можеше да открие рано резултата, след като реферът Феликс Цвайер отсъди първата си дузпа за мача. Лорик Цана спря с ръка центриране на Михаил Александров, а с изпълнението от бялата точка се нагърби Светослав Дяков. Капитанът на Лудогорец опита удар в стил Паненка, но вратарят Етрит Бериша успя да остане на крака и да хване топката.

Лацио имаше само две сносни слизания към Владислав Стоянов, които обаче не донесоха резултат. В 29-ата минута Мирослав Клозе опита триково да отиграе ниско центриране отляво. В 37-ата пък Билия стреля от фаул към горния десен ъгъл, но българският вратар закова топката в ръцете си.

Между тези две положение Марселиньо разтресе горната греда зад Бериша след поредния далечен удар.

Късметът най-накрая се усмихна Лудогорец в последната минута на първата част. Роман Безяк подхвана индивидуална акция, елиминира противник, нагласяйки си топката на десния крак и в следващия миг с мощен изстрел извън наказателното поле опъна мрежата зад безпомощния Бериша - 1:0 за Лудогорец!

След почивката "римските орли" вдигнаха оборотите. В 49-ата минута Владо Стоянов отново се намеси добре, избивайки опасен удар, срещнал в последствие и гредата. Секунди по-късно и Лацио получи правото да изпълни дузпа след съприкосновение между Фелипе Андерсон и Йордан Минев. Именно потърпевшият се нагърби с изпълнението. Владислав Стоянов обаче усети посоката и с една ръка изби тежкия нисък шут към десния му ъгъл. В последвалото меле лациалите отново не успяха да изравнят.

Стигна се и до 55-ата минута, когато мачът се превърна в кошмар за капитана Дяков. Националът извърши безрасъдно нарушение пред наказателното поле на Лудогорец и получи втори жълт и съответно червен картон. Така Лудогорец остана с човек по-малко на терена, а домакините взеха по-сериозно надмощие.

Двадесетина минути по-късно паритетът на терена бе възстановен. Луис Каванда от Лацио изрита главата на Йордан Минев в игрова ситуация, но реферът Цвайер не се поколеба да му покаже директен червен картон.

Фабио Ешпиньо също даде своя ключов принос в 77-ата минута. Антонио Кандрева преодоля Стоянов с воле от близо, а Ешпиньо подложи глава, за да избие от голлинията.

Последваха по-спокойни минути, в които Лудогорец предимно се защитаваше. Играчите на Лацио обаче трудно намираха път към Владислав Стоянов и се задоволяваха с посредствени изстрели от далечна дистанция.

В 90-ата минута Стоянов отново извади своя тим. Кандрева стреля опасно по диагонала от лявото крило, но българският вратар отново спаси.

Трябва да се отбележи, че феновете на Лацио за пореден път бойкотираха клубното ръководство и оставиха "Олимпико" обидно празен. Това обаче позволи на около 700-те привърженици на Лудогорец да огласят трибуните с възгласите "Българи, юнаци!".

Ако продължи на 1/8-финал, родният шампион ще срещне победителя от сблъсъка между Динамо Киев и Валенсия. В първия двубой, в който символичен домакин в Никозия бе тимът на Динамо, Валенсия взе комфортен аванс от 2:0. ИЗточник: